Apologetyka na Wzgórzu Marsowym
Udostępnij:FacebookTwitter
Apologetyka na Wzgórzu Marsowym
"Jeżeli współczesny Kościół w trosce o to, by być lepiej zrozumiałym za bardzo upodobni się do otaczającej go kultury, zatraci swój prorocki charakter, a świat słuchając Kościoła „usłyszy jedynie swoją własną melodię” (D.Bosch). Z drugiej strony, jeżeli Kościół będzie koncentrował się na tym, by za wszelką cenę odróżnić się od współczesnej kultury, stanie się nie tylko niezrozumiały, ale może nawet odpychający.

Apologetyka na Wzgórzu Marsowym

„Jeżeli współczesny Kościół w trosce o to, by być lepiej zrozumiałym za bardzo upodobni się do otaczającej go kultury, zatraci swój prorocki charakter, a świat słuchając Kościoła „usłyszy jedynie swoją własną melodię” (D.Bosch). Z drugiej strony, jeżeli Kościół będzie koncentrował się na tym, by za wszelką cenę odróżnić się od współczesnej kultury, stanie się nie tylko niezrozumiały, ale może nawet odpychający.

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że rozwiązaniem będzie stara zasada złotego środka. Tak jednak nie jest. Już w przeszłości próbowano „unowocześnić” Ewangelię i „przykroić” ją tak, by nie obrażała inteligencji nowoczesnego odbiorcy, który nie wierzy w cuda. Skutek takich zabiegów był jednak odwrotny od zamierzonego.

Dotarcie z przesłaniem Ewangelii do współczesnego odbiorcy jest zupełnie innym wyzwaniem niż to z czym misjonarze i świadkowie Chrystusa mieli dotychczas do czynienia. Na tej sesji zobaczymy, jak apostoł Paweł rozmawia z osobami pochodzącymi z innej kultury i robi to w sposób unikający wymienionych powyżej błędów. Uważne prześledzenie jego sposobu argumentowania pomoże nam sformułować zasadę, z której skorzystamy również dzisiaj, w XXI wieku.

15 kwietnia @ 15:00
15:00 — 15:50 (50′)

Sala Główna

Robert Miksa

Powrót

Piotr Guńka

Doktor nauk chemicznych, pracownik Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej. Złoty medalista 38. Międzynarodowej Olimpiady Chemicznej i laureat prestiżowego stypendium START Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej. Jest chrześcijaninem i praca naukowa utwierdza go w przekonaniu, że zarówno nauka jak i wiara niosą spójny przekaz o otaczającym nas świecie.

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Please note

This is a widgetized sidebar area and you can place any widget here, as you would with the classic WordPress sidebar.