Surowy JHWH czy dobry Ojciec? Między Starym i Nowym Testamentem
Udostępnij:FacebookX
Surowy JHWH czy dobry Ojciec? Między Starym i Nowym Testamentem
“To chyba jeden z najmniej sympatycznych bohaterów literackich: (…) małostkowy i niesprawiedliwy typ, (…) mściwy i żądny krwi zwolennik czystek etnicznych, (…) nieznośny megaloman, kapryśny i złośliwy tyran” - tak napisał o Bogu, jakiego ukazuje Stary Testament, ateista Richard Dawkins. Jego słowa wyrażają opinię wielu sceptyków, w odbiorze których opisywane w Biblii hebrajskiej “dzieła JHWH” nie tylko nie powinny być uznawane za “wielkie” (Ps 111:2), ale wręcz zasługują na potępienie. Jednak napięcie między obrazem Boga w Starym i w Nowym Testamencie odczuwa także wielu wierzących. Czy kochający Ojciec, o którym uczył Jezus, może być tą samą istotą, która sankcjonowała niewolnictwo, czystki etniczne i karę śmierci za nieprzestrzeganie szabatu?

Surowy JHWH czy dobry Ojciec? Między Starym i Nowym Testamentem

“To chyba jeden z najmniej sympatycznych bohaterów literackich: (…) małostkowy i niesprawiedliwy typ, (…) mściwy i żądny krwi zwolennik czystek etnicznych, (…) nieznośny megaloman, kapryśny i złośliwy tyran” – tak napisał o Bogu, jakiego ukazuje Stary Testament, ateista Richard Dawkins. Jego słowa wyrażają opinię wielu sceptyków, w odbiorze których opisywane w Biblii hebrajskiej “dzieła JHWH” nie tylko nie powinny być uznawane za “wielkie” (Ps 111:2), ale wręcz zasługują na potępienie. Jednak napięcie między obrazem Boga w Starym i w Nowym Testamencie odczuwa także wielu wierzących. Czy kochający Ojciec, o którym uczył Jezus, może być tą samą istotą, która sankcjonowała niewolnictwo, czystki etniczne i karę śmierci za nieprzestrzeganie szabatu?

Wspólnie przyjrzymy się pewnym niesatysfakcjonującym intelektualnie próbom rozwiązania tego problemu oraz zastanowimy się, jak jako chrześcijanie możemy się do niego odnieść, zachowując wiarę w natchnienie i spójność Pisma Świętego.

17 września @ 15:00
15:00 — 15:50 (50′)

Sala Boczna

Filip Kegel

Powrót

Piotr Guńka

Doktor nauk chemicznych, pracownik Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej. Złoty medalista 38. Międzynarodowej Olimpiady Chemicznej i laureat prestiżowego stypendium START Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej. Jest chrześcijaninem i praca naukowa utwierdza go w przekonaniu, że zarówno nauka jak i wiara niosą spójny przekaz o otaczającym nas świecie.

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Please note

This is a widgetized sidebar area and you can place any widget here, as you would with the classic WordPress sidebar.