Bóg nie rządzi światem Sam? O tym czy w Biblii ukrył się starożytny politeizm
Udostępnij:FacebookTwitter
Bóg nie rządzi światem Sam? O tym czy w Biblii ukrył się starożytny politeizm
Bóg powstaje w zgromadzeniu bogów, pośród bogów sąd odbywa (Ps 82:1). Ten werset brzmi na tyle niepokojąco, że wielu Żydów i Chrześcijan w historii i współcześnie, czuło i czuje potrzebę wykazania, że autor biblijny nie mógł mieć na myśli prawdziwych bogów, ponieważ przecież był „monoteistą”. Natomiast wielu krytyków chrześcijaństwa na podstawie tego i innych podobnych wersetów twierdziło i twierdzi, że autor miał na myśli prawdziwych bogów, ponieważ on i inni Izraelici (przynajmniej na początku) byli "politeistami", którzy dopiero z czasem stali się "monoteistami".

Bóg nie rządzi światem Sam? O tym czy w Biblii ukrył się starożytny politeizm

Bóg powstaje w zgromadzeniu bogów, pośród bogów sąd odbywa (Ps 82:1). Ten werset brzmi na tyle niepokojąco, że wielu Żydów i Chrześcijan w historii i współcześnie, czuło i czuje potrzebę wykazania, że autor biblijny nie mógł mieć na myśli prawdziwych bogów, ponieważ przecież był „monoteistą”. Natomiast wielu krytyków chrześcijaństwa na podstawie tego i innych podobnych wersetów twierdziło i twierdzi, że autor miał na myśli prawdziwych bogów, ponieważ on i inni Izraelici (przynajmniej na początku) byli „politeistami”, którzy dopiero z czasem stali się „monoteistami”.

Podczas warsztatu porozmawiamy o tym dlaczego żadne z tych stanowisk nie oddaje w pełni przekonań autorów biblijnych, oraz o tym jak ważny i kluczowy dla teologii biblijnej motyw przeoczymy, gdy przyjmiemy jeden z tych poglądów.

17 września @ 11:30
11:30 — 12:20 (50′)

Sala Boczna

Paweł Lupa

Powrót

Piotr Guńka

Doktor nauk chemicznych, pracownik Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej. Złoty medalista 38. Międzynarodowej Olimpiady Chemicznej i laureat prestiżowego stypendium START Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej. Jest chrześcijaninem i praca naukowa utwierdza go w przekonaniu, że zarówno nauka jak i wiara niosą spójny przekaz o otaczającym nas świecie.

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Please note

This is a widgetized sidebar area and you can place any widget here, as you would with the classic WordPress sidebar.