(Bez)sensowne cierpienia Joba
Udostępnij:FacebookTwitter
(Bez)sensowne cierpienia Joba
Księga Joba otwiera starotestamentowy zbiór ksiąg poetyckich i mądrościowych. Job, w Polsce szerzej znany jako Hiob, wyróżniał się prawością na tle współczesnych sobie ludzi. Chlubił się nim sam Bóg: "Nie ma na ziemi drugiego takiego jak on" (Jb 1:8). Mimo to, z inicjatywy szatana i za Bożym przyzwoleniem, dotknęły go liczne cierpienia.

(Bez)sensowne cierpienia Joba

Księga Joba otwiera starotestamentowy zbiór ksiąg poetyckich i mądrościowych. Job, w Polsce szerzej znany jako Hiob, wyróżniał się prawością na tle współczesnych sobie ludzi. Chlubił się nim sam Bóg: „Nie ma na ziemi drugiego takiego jak on” (Jb 1:8). Mimo to, z inicjatywy szatana i za Bożym przyzwoleniem, dotknęły go liczne cierpienia. Stracił swoje zwierzęta, swoją służbę, w końcu wszystkie swoje dzieci. Miary złego dopełniły bolesne wrzody, którymi pokryło się jego ciało. Cała księga opisuje duchowe zmagania Joba, który – przekonany, że jego cierpienie NIE jest karą za grzechy, których mógłby się dopuścić – usiłuje dociec, dlaczego Bóg postanowił tak go potraktować. Ostatecznie otrzymuje odpowiedź… A może jednak nie?

Pytania zadawane niebiosom przez Joba są wyrazem wątpliwości, które dręczą bardzo wiele ludzi. Czy ta starożytna księga może wnieść coś we współczesną dyskusję o tzw. problemie cierpienia?

9 kwietnia @ 09:15
09:15 — 10:15 (1h)

Sala Główna

Filip Kegel

Powrót

Piotr Guńka

Doktor nauk chemicznych, pracownik Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej. Złoty medalista 38. Międzynarodowej Olimpiady Chemicznej i laureat prestiżowego stypendium START Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej. Jest chrześcijaninem i praca naukowa utwierdza go w przekonaniu, że zarówno nauka jak i wiara niosą spójny przekaz o otaczającym nas świecie.

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Please note

This is a widgetized sidebar area and you can place any widget here, as you would with the classic WordPress sidebar.